Bajki to ważny element rozwoju dziecka

Czytanie dzieciom bajek nigdy nie jest stratą czasu. To okazja do wspólnego spędzenia czasu, wsparcia rozwoju dziecka, a nawet przeciwdziałania skutkom trudnych doświadczeń. Wydane kilka lat temu opracowanie zbiorowe pod tytułem Bajkoterapia pomaga dorosłym dotrzeć do najmłodszych właśnie poprzez bajki. To historie interesujące, które przy okazji uczą radzenia sobie z różnymi życiowymi wyzwaniami.

Bajki, które uczą

W bajkach zawartych jest mnóstwo informacji, oczywistych dla dorosłych, a zarazem będących nowością z perspektywy ich dzieci. Uczą radzenia sobie w codziennych sytuacjach, przedstawiając chociażby zasady bezpiecznej zabawy. Pokazują, jak zachować się na wakacjach, zdobywać nowych przyjaciół czy organizować sobie czas. Bajkoterapia opiera się w równym stopniu na informowaniu i nauce radzenia sobie z różnymi emocjami. Dorośli często nie zdają sobie sprawy, co trapi ich dzieci. A tymczasem to najmłodsi przeżywają wiele rzeczy najsilniej. Niestety z uwagi na swój wiek, jeszcze nie mieli okazji poznać sposobów radzenia sobie z uczuciami. Źródłem wielu praktycznych informacji w tym zakresie są właśnie bajki. Wybierający je dorośli powinni stawiać przede wszystkim na książki:

  • dopasowane do wieku małego odbiorcy,
  • stworzone z myślą o wszechstronnym rozwoju dziecka, opanowywaniu umiejętności, ale także radzeniu sobie z emocjami,
  • w których bajki są uzupełnione poradami dla opiekunów.

Opracowanie zbiorowe Bajkoterapia wspiera rodziców w procesie wychowawczym. Autorzy informują, które bajki są najlepsze w osiąganiu konkretnych celów. Nieco inna historia przyda się podczas przygotowań do pierwszego samodzielnego wyjazdu, a odmiennego podejścia będzie wymagało lękliwe dziecko.

Świat bajek zupełnie jak rzeczywistość

Bajkoterapia to zbiór historii, opracowanych z myślą o wyzwaniach, z jakimi mierzą się współczesne dzieci. Wśród poruszanych tematów znajduje się chociażby brak poczucia własnej wartości, radzenie sobie z innością czy zachowanie w nagłych, niespodziewanych sytuacjach. Niektóre problemy maluchów XXI wieku ich rodzice znają z własnego dzieciństwa. Bajkoterapia nawiązuje na przykład do rywalizacji z rodzeństwem. Wiele tematów jest jednak nowych, a przynajmniej dopiero teraz nabierają poważnej rangi. Między innymi dlatego bajki powinny uczyć dzisiejsze dzieci, jak zachować się podczas spotkania obcego. Świat przedstawiony w tych opowieściach musi jak najbardziej nawiązywać do rzeczywistości. Aby nie straszyć dzieci, bohaterowie bajek mierzą się z wyzwaniami w bezpiecznym środowisku. W ten sposób nie generuje się dodatkowego napięcia u małych czytelników.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com